Біоетика та біобезпека: практичні аспекти

Загальний опис

Біоетика та біобезпека - це синтез академічних дисциплін, які регулюють моральні, етичні та правові принципи в біологічних та медичних дослідженнях. Біоетика - це галузь знань, що займається етичними наслідками досягнень у біології, медицині та біотехнологіях. Вона досліджує моральні принципи і цінності, які керують прийняттям рішень в охороні здоров'я, дослідженнях і науках про життя. Біобезпека - це впровадження практик, процедур і протоколів, призначених для мінімізації або усунення ризику потенційно небезпечних біологічних агентів або матеріалів для дослідників і навколишнього середовища. Курс «Біоетика та біобезпека: практичні аспекти» має на меті надати студентам комплексне розуміння етичних міркувань та протоколів безпеки, необхідних у галузях біології, медицини, біотехнології та суміжних сферах, зокрема, ознайомити студентів з основними біоетичними стандартами роботи з лабораторними тваринами та навчити мінімізувати біонебезпеку. Курс охоплює методи поводження з тваринами (гризунами), гігієну приміщень та поводження з відходами, способи мінімізації біологічних ризиків у лабораторії, а також етичні аспекти досліджень на тваринах та надання рекомендацій щодо отримання етичних дозволів.

Отримання сертифікату можливе після успішної здачі іспиту. 

Перед здачею іспиту вам потрібно зареєструватися.

Тест буде відкритий з 15.01.2025 до 30.06.2025. Для отримання сертифікату (1 кредит ЄКТС) необхідно дати 80% правильних відповідей. Надається дві спроби.
 

Відео-лекції
1. Біоетика в лабораторних дослідженнях на хребетних.

Використання тварин у біомедичних дослідженнях: історичний екскурс. Використання тварин у дослідженні сьогодні. Етичні питання в дослідженнях на тваринах. Принцип 3R. Визначення розміру вибірки лабораторних тварин для експерименту. Міжнародні та національні нормативні документи щодо використання тварин у наукових дослідженнях. Функції комісії з біоетики. Підготовка заявки на отримання дозволу на проведення досліджень на тваринах.

2. Гуманне поводження з лабораторними тваринами (на прикладі лабораторних мишей).

Будова віварію та умови утримання (світло, вентиляція, температура, вологість, прибирання). Вимоги до персоналу та основні правила роботи у віварії. Забезпечення умов, наближених до природних (групове утримання, гніздовий матеріал, осикова підстилка, трубки і лази, їжа, вода, транспортування). Моніторинг здоров'я мишей. Заходи щодо запобігання спалахам інфекцій. Ізоляція хворих і агресивних мишей. Карантин для здорових особин. Гуманне поводження з мишами. Методи евтаназії та відбору зразків тканин.

 

3. Біоетика в медичних дослідженнях.

Основні біоетичні дилеми в медицині (евтаназія, клонування, трансплантація органів, репродуктивні технології, переривання вагітності, редагування генів та генетична модифікація). Основні принципи біомедичної етики. Доклінічні дослідження та клінічні випробування ліків і методів лікування. Фази клінічних випробувань.

4. Біобезпека та біозахист у навчальних та дослідницьких лабораторіях.

Що таке біонебезпека, біобезпека та біозахист? Рівень безпеки та групи ризику. Групи ризику для мікроорганізмів. Рівні біобезпеки при роботі з тваринами. Аналіз біоризиків у лабораторії: ідентифікація небезпеки/ризику (патоген або біологічно активні речовини), факторів, що модифікують рівень ризику: процедури, що супроводжуються утворенням аерозолів, обладнання (гострий та скляний посуд, гомогенізатори, центрифуги тощо) та людські фактори - теоретична підготовка, практичні навички, в тому числі мікробіологічні навички, ставлення студентів/співробітників до роботи та використання безпечних практик. Побудова матриць біоризиків.

5. Мінімізація біоризиків для дослідників та навколишнього середовища.

Загальний огляд інженерних та адміністративних засобів мінімізації біоризиків. Належна лабораторна практика (GLWP): бар'єри на шляху до GLWP. GLWP: обмеження доступу до лабораторій, знання та дотримання мікробіологічних практик, мінімізація ризику вдихання біозразків під час процедур, запобігання поширенню патогенів під час транспортування та передачі, мінімізація використання гострих лабораторних інструментів, змінний одяг, знаки попередження про небезпеку, детальні процедури при розливанні рідини. Приклади поганих лабораторних практик.

6. Засоби індивідуального захисту та технічні засоби безпеки.

Шляхи впливу патогенних мікроорганізмів на організм людини. Засоби індивідуального захисту: переваги та недоліки. Види засобів індивідуального захисту рук, тіла та обличчя і правила їх використання. Інженерно-технічні засоби безпеки: хімічні витяжні шафи, ламінарні шафи, бокси біологічної безпеки І-ІІІ класу, HEPA-фільтри. Підготовка боксу біологічної безпеки до роботи та власне робота в ньому.

7. Поводження з біологічними відходами та дезінфекція робочих місць/приміщень.

Категорії біологічних відходів. Види лабораторних відходів. Інфіковані відходи та управління ними (маркування, сортування, пакування, зберігання, транспортування, обробка, утилізація). Види обробки біовідходів (автоклавування, хімічне знезараження, спалювання, газова стерилізація, термічна інактивація, ультрафіолетова стерилізація). Утилізація змішаних відходів. Стійкість мікроорганізмів до дезінфікуючих засобів. Очищення робочих поверхонь і лабораторних матеріалів. Знезараження/миття рук.

Підсумковий тест
Мова
Українська
Сертифікат
1 кредит ЄКТС
Викладачі

Доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника (ПНУ) – м. Івано-Франківськ.

Асистент, завідувач навчально-наукової лабораторії кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, м. Івано-Франківськ