Про програму

Війна зруйнувала інфраструктуру багатьох українських університетів та змусила частину студентів і викладачів залишити свої домівки. Найбільше постраждали програми навчання з наук про життя через їхню складність, потребу в сучасній інфраструктурі та викладачах спеціалістах.
Для підтримки українських студентів Німецька Служба академічних обмінів (DAAD) надала грант команді викладачів та науковців з України та Німеччини для проведення онлайн курсів студентам біологічних спеціальностей. Керівником проєкту є професор Ольга Гаращук, директор Інституту фізіології Тюбінгенського університету (Німеччина). Співкерівник з української сторони – професор Володимир Лущак, завідувач кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (м. Івано-Франківськ).

Цей проєкт передбачає проведення міжуніверситетських онлайн-курсів «Науки про життя» та «Біоінформатика» та допоможе українським університетам:

  • створити спільні віртуальні курси, таким чином компенсуючи тимчасову нестачу висококваліфікованого персоналу в деяких університетах;
  • дати можливість студентам українських університетів, які перебувають у зоні бойових дій або на тимчасово окупованій території, продовжити/завершити навчання;
  • забезпечити цілісну картину та розуміння взаємозв’язків між біологічними дисциплінами, включаючи сучасні аспекти біохімії, біофізики, фізіології та молекулярної біології, таким чином навчаючи студентів мислити комплексно в кількох дисциплінах;
  • заповнити прогалину в знаннях студентів, особливо про передові концепції та дослідницькі методики в сучасних науках про життя;
  • стимулювати академічну мобільність студентів з різних українських університетів;
  • зміцнити співпрацю між спеціалістами в галузі наук про життя з різних університетів України та ЄС.

Цей проєкт відповідає загальноєвропейському суспільному попиту на підготовку кваліфікованих спеціалістів з біологічних наук у майбутньому, надаючи слухачам мультидисциплінарну найсучаснішу теоретичну та практичну підготовку в різних галузях наук про життя, знання біоінформатики та допомагаючи студентам створити свою власну міжнародну спільноту однодумців. Наразі, такі курси рідко зустрічаються в Україні, але вони дуже затребувані як для інтеграції в європейський освітній/дослідницький простір, так і для відбудови післявоєнної України. Допомагаючи студентам з окупованих територій покращити свою освіту, а для найкращих – отримати практичну підготовку в Німеччині, а також зберігаючи та покращуючи академічні навички українських викладачів, цей проєкт допоможе зберегти та розвинути інноваційний потенціал України, необхідний для післявоєнного відновлення країни та всього європейського континенту.
Курси проводитимуться для студентів Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (ПНУ) в м. Івано-Франківську (головний партнер проєкту), а також університетів, розташованих у Херсоні (наразі окупований Російською Федерацією), Одесі, Харкові, Дніпрі та інших містах, які постраждали від війни. Проєкт передбачає можливість отримання стипендії для студентів. Зареєструватися студенти можуть на обидва курси, але стипендія виплачуватиметься лише за одним (у випадку відповідності критеріям).
Українські університети-партнери визнають ці курси частиною своїх поточних навчальних програм. На сьогодні листи-підтвердження про погодження зарахування кредитів курсу для студентів біологічних спеціальностей отримано від п’яти університетів: Херсонського державного університету, Одеського національного університету ім. І.І. Мечнікова, Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, Дніпровського національного університету ім. О. Гончара  та Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна.

Фінансується Федеральним Міністерством освіти та науки Німеччини (BMBF)

bbf

daad