Вищі функції центральної нервової системи
Даний курс дозволить наблизитись до розуміння складних фізіологічних механізмів та процесів, що лежать в основі психічної діяльності людини. Студенти зрозуміють структуру та функції центральної нервової системи, а також взаємозв'язок його різних відділів мозку з психологічними процесами, такими як пам'ять, мовлення, увага, мотивація та поведінка. Курс також охоплює вивчення впливу емоцій, стресу та інших факторів на функціонування мозку та поведінку людини. Важливою частиною курсу є аналіз адаптаційних механізмів організму, включаючи стресову реакцію та адаптацію до змін у середовищі. Учасники також дослідять психічне здоров'я та його вплив на поведінку, включаючи розгляд різних психічних розладів та їх взаємозв'язок з функціонуванням нервової системи.
Курс складається з 15 лекційних та 9 семінарських/практичних занять. Для семінарських занять студенти будуть поділені на 3 групи.
Всі заняття проводитимуться українською мовою.
Роль будови мозку. Як структура та функції нервової системи впливають на поведінку суб'єкта.
Роль нейронів та нейроглії. Нейромедіатори та нейромодулятори.
Аналіз вроджених та набутих форм поведінки.
Структура сну, ендогенні механізми його регуляції. Мелатонін. Роль сну для фізичного та психічного здоров'я.
Біологічні основи формування емоцій та їх вплив на мотиваційну поведінку.
Фізіологічні та психологічні аспекти харчової поведінки та харчових розладів.
Вплив уваги, пам'яті та свідомості на психічну діяльність та поведінку. Психічні стани, що впливають на поведінку: невроз, депресія, ПТСР, тривога, аутизм тощо.
Когнітивні функції:, увага, сприйняття, пам’ять, координація, міркування.Сфокусована та розсіяна увага, гальмування, здатність контролювати активність. Механізми запам'ятовування та забуття. Прийоми мнемотехніки. Пластичність мозку: здатність до змін та адаптації.Пластичність мозку: здатність до змін та адаптації.
Розвиток мови в онтогенезі. Аналіз мовленнєвих порушень у осіб з патологіями центральної нервової системи.
Творчість та креативне мислення, синтез, індукція, дедукція, логічне мислення, аналіз інформації. Критичний підхід до роботи з інформацією. Колективне мислення в генеруванні та оцінці ідей. Формування системного мислення. Мислення в надзвичайних ситуаціях.
Взаємозв’язок між емоціями та пам'яттю. Вплив емоцій на концентрацію уваги та прийняття рішень в стресових умовах.
Етичні питання у дослідженні мозку та психічних функцій. Суспільне сприйняття та вплив наукових відкриттів про ЦНС. Інформаційна безпека та приватність у контексті вивчення мозку.
Тваринні моделі для вивчення пізнання.
Практичні вправи на визначення типу мислення за результатами досліджень асиметрії мозку. Оцінка властивостей нервової системи методом «Тепінг-тест».
Як мета впливає на результати діяльності.