Гістологічні методи в науках про життя

Загальний опис

Курс передбачає вивчення сучасних гістологічних методів у біомедичних дослідженнях. До них відносяться гістохімічні, імуногістохімічні/імунофлуоресцентні, FISH, методи фарбування in vivo. Метою курсу є ознайомлення та практичне застосування гістологічних методів в науках про життя для їх релевантного застосування в біологічних та медичних дослідженнях.

Отримання сертифікату буде можливе після успішної здачі іспиту 15 лиистопада 2024р. 

Перед здачею іспиту вам потрібно буде зареєструватися.

Лекції
Лекція 1: “Вступ. Організація роботи гістологічної лабораторії”

В першому відео курсу "Гістологічні методи в науках про життя" пояснюється навіщо потрібен гістологічний метод в наукових дослідженнях, робиться нарис історії розвитку і становлення гістологічної техніки, розповідається про загальні питання розміщення, організації та інфраструктури гістологічної лабораторії, її обладнання, безпека роботи, документація і облік. Проводиться візуальний огляд гістологічної лабораторії.

Лекція 2: “Збір, фіксація та гістопроцессінг тваринних тканин”

В даному відео демонструється методика збору та фіксації зразків, описується метод інфільтрації та заливки матеріалу у парафінові блоки, розповідається про особливості гістопроцессінгу нефіксованого матеріалу, мікротомію.

Лекція 3: “Методики гістологічного та гістохімічного забарвлення тваринних тканин”

В лекції розповідається про загальні принципи техніки гістологічного забарвлення, надано основні рецептури приготування гематоксиліну, описуються основні техніки гістологічного фарбування: гематоксилін-еозином, PAS метод, трихромні забарвлення, за Романовським-Гімзою, перелічені методи забарвлення сполучної та нервової тканини, ензимогістохімія.
 

Лекція 4: “Імуногістохімічний та імунофлюоресцентний методи”

В лекції розповідається про основні принципи імуногістохімічного та імунофлюоресцентного методів відуалізації. Наведені приклади застосування цих методів. Проведена демонстрація імуногістохімічного дослідження.
 

Лекція 5: “Методи обробки твердих тканин та імплантних матеріалів”

В лекції розповідається про основні виклики, пов'язані з гістотехнічною обробкою твердих тканин та імплантних матеріалів. Надана інформація про методи гістопроцесінгу недемінералізованої кісткової тканини, способи забарвлення, особливості імуногістохімічного дослідження. Проведена демонстрація підготовки до декальцинації.
 

Лекція 6: “Гібридизація in situ в гістологічній практиці. FISH та CISH”

В лекції розповідається про історію виникнення та основні принципи методу флюоресцентної та хромогенної гибридизації in situ. Наведені приклади застосування цих методів. Проведена демонстрація флюоресцентної гибридизації in situ на гістологічному матеріалі.
 

Лекція 7: “Молекулярно-генетичні методи”

Лекція присвячена огляду сучасних молекулярних методів, які застосовуються до гістологічних зразків: імуногістохімія, імунофлюоресценція, гібридізація in situ, ПЛР. Робиться акцент на пробопідготовці, наводяться окремі приклади застосування у наукових дослідженнях. TUNEL assay: принцип методу, протокол, приклади використання.
 

Лекція 8: “Мікроскопія”

В даному відео дається короткий опис будови світлооптичного та флюоресцентного мікроскопів, розповідається про принципи їх роботи. Демонструється робота на мікроскопі AXIO Imager A2 у світлооптичному та флуоресцентному режимі, наведено приклад обробки отриманих зображень у програмі ZEN.
 

Підсумковий тест
20 завдань за темами курсу.

Фінальний тест буде проведено 15 листопада 2024р. й за його результатами буде надано сертифікати про проходження курсу. Після цього він буде доступний для самоконтролю.

Рекомендована література
Підручники

•    Bancroft’s theory and practice of histological techniques, 2012. 7th ed. Elsevier. 
•    Lillie, R.D., Fulmer, H.M., 1976. Histopathologic technic and practical histochemistry, fourth ed. McGraw-Hill, New York.
•    Warford A., Nadège Presneau. Molecular Diagnostics. Oxford University Press, 2019

Онлайн-ресурси

•    Пошук гістологічних забарвлень онлайн: https://www.stainsfile.com/ 
•    Пошук імуногістохімічних і гістологічних методик онлайн https://www.ihcworld.com/ 

Рівень
Бакалавранти, магістранти, аспіранти
Лекції
8 Відеолекцій
Тривалість
16 годин
Мова
Українська
Сертифікат
1 кредит ЄКТС
Викладачі

Доцент кафедри патологічної анатомії, судової медицини та патологічної фізіології Дніпровського державного медичного університету.