Імунологія
Мета курсу - дати поглиблені знання про структуру і функції органів імунної системи, імунних клітин та молекул, задіяних в імунній відповіді. Дати уявлення про особливості системи вродженого і набутого імунітету. Розглянути ефекторні механізми клітинного і гуморального імунітету. Розібрати приклади штучного і природного імунітету, пасивного і активного, феномен вакцинації. Ознайомити зі структурою і функціями імуноглобулінів різних класів та підкласів, розібрати молекулярні механізми, які залучені до генерації різноманіття антиген-розпізнавальних структур, зокрема антитіл і Т-клітинних рецепторів; дати студентам теоретичні та практичні основи основних методів, якими оперує сучасна імунологія, розглянути основні імунобіологічні продукти, окреслити їх ринки, ознайомити з історією та найважливішими відкриттями в імунології.
Імунологія як наука про імунітет. Загальні поняття та термінологія в імунології. Первинні та вторинні лімфоїдні органи. Механізми розпізнавання чужого. Основні теорії сучасної імунології. Становлення фундаментальних і прикладних наукових напрямків імунології.
Поняття про неспецифічну резистентність організму та засоби її забезпечення. Гуморальні засоби вродженого імунітету, цитокіни. Поняття про паттерн-розпізнавальні рецептори, їх роль у захисті і патології. Реакція запалення, її види, розвиток, фізіологічна регуляція та біологічне значення.
Походження імунних органів і клітин. Первинні і вторинні лімфоїдні органи: будова і функції. Дифузна лімфоїдна тканина, MALT і SALT.
Ефекторні клітини вродженого імунітету і механізми їх дії. Лімфопоез. В-лімфоцити, їх субпопуляції, локалізація і рециркуляція. Плазматичні клітини і клітини пам’яті. В-клітинний рецептор і розпізнавання антигену В-лімфоцитом. Т-клітинний рецептор та розпізнавання антигену Т-лімфоцитом. Роль тимічного мікрооточення для розвитку Т-лімфоцитів, позитивна і негативна селекція. Субпопуляції Т лімфоцитів, механізм розпізнавання мішеней та механізм цитолітичної активності.
Транспортування антигену в лімфатичні вузли. Дендритні клітини, рекрутування лімфоцитів, їх постактиваційне дозрівання, утворення ефекторних клітин та клітин пам’яті. Ефекторні механізми специфічних імунних реакцій: опсонізіція, підсилення фагоцитозу, цитоліз, АЗКЦ.
Антигени: класифікація, будова і основні визначення. Антигенна детермінанта та епітоп. Т- та В-епітопи. Конформаційні та лінійні В-епітопи. Загальні уявлення про антигени збудників.
Процесинг і презентація антигенів, біологічна роль головного комплексу гістосумісності для розвитку адаптивної клітинної імунної реакції. Презентація ендогенних і екзогенних антигенів CD4+ та CD8+Т-клітинам.
Структура, синтез, ізотипове різноманіття імуноглобулінів. Взаємодія антиген-антитіло. Поняття імунного комплексу. Функції антитіл в організмі: нейтралізація, преципітація, аглютинація антигенів. Ефекторні функції антитіл в організмі: антитілозалежні клітинні та гуморальні імунні реакції.
Первісні теорії різноманіття антитіл. Генетичні механізми утворення різноманіття антитіл і Т-клітинних рецепторів. Соматичний гіпермутагенез. Альтернативний сплайсинг. Ізотипове переключення синтезу антитіл. Розвиток і диференціювання В- і Т-лімфоцитів, формування їх рецепторного апарату.
Загальна характеристика імунологічних методів досліджень. Способи оцінки імунної реактивності організму. Імунохімічний аналіз – сфери застосування. Поліклональні та моноклональні антитіла. Діагностичне та терапевтичне використання.